СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Две позитивни негувателки од Прилеп ставија 30 деца во изолација

Две негувателки од прилепските детски градинки се позитивни на ковид-19, по што вкупно 30 деца се ставени во 15-дневна изолација. Дваесет и едно дете е на возраст од две до три години, додека девет се на возраст од три до шест години.

Орце Тодороски, директорот на ЈОУДГ „Наша иднина“ вели дека во шестте градинки се почитуваат сите препорачани здравствени протоколи и во моментов нема место за паника.

Во градинките се згрижени 630 деца во 50 групи. Сериозен проблем е недостигот од места за уште 373 деца, при што некои родители се на долгата листа на чекање, вели Тодороски.

Хроничниот недостиг од доволно места во градинките, кој е присутен со години се очекува да се реши со изградбата на нова детска градинка, која е во тек. Новата детска градинка ќе биде со капацитет за околу 250 предшколски деца. Нејзината вредност е 110 милиони денари.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content