СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Политика

Два хакерски напади врз пописниот систем

Директорот на Централното биро за статистика, Апостол Симовски изјави дека хакери двапати се обиделе да го пробијат пописниот систем во Македонија, што беше успешно одбиено, додавајќи дека веб -страницата на Бирото е под постојан напад од хакери.

Нашиот сајт е постојано хакиран и веројатно затоа работи толку лошо. Во два случаи имавме обид за пробивање на самиот процес на попис, но и двата беа успешно одбиени и не беше направена штета – рече Симовски.

Тој рече дека не знае од каде доаѓаат нападите, но додаде дека тие можат да доаѓаат од која било локација без тоа да остане непознато.

Тој посочи дека има групи кои сакаат да пропадне овој процес и јавно ги повикува граѓаните да не аплицираат за попис, и изјави дека не може да разбере зошто овие групи биле против пописот.

Симовски подвлече дека ниту еден политички субјект не извршил притисок врз Бирото за спроведување на пописот и дека процесот бил поддржан и од власта и од опозицијата.

Според него, досега се регистрирани повеќе од 600.000 граѓани за попис.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content