СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Избори 2021

Втор круг локални избори

Денеска втор круг од локалните избори се одржува во 44 општини, а во прв круг ќе се прегласува на по едно избирачко место во Дебар и Шуто Оризари.

Мирен почеток на гласањето на избирачките места, од една страна и кршење на изборниот молк, говор на омраза и црна кампања на социјалните мрежи, од друга страна, го одбележа почетокот на вториот круг на локалните избори 2021, изјави претседателот на ЦИВИЛ Џабир Дерала.

До 9 часот излезноста во вториот круг од локалните избори во Битола изнесуваше над 7 проценти што е повеќе во однос на првиот кога имаше 4,5 проценти, соопшти Игор Талевски претседател на ОИК Битола. Отворени сите гласачки места и гласањето тече без проблеми. Имаше само две замени на уредите за отпечаток од прст.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content