Време е да направите туршија: Со овој рецепт останува свежа до крајот на зимата

28

Рецепт за туршија:

Состојки -5 килограми зеленчук за туршија (краставички, пиперки, моркови, зелен домат, карфиол, ситен кромид…) 5 литри вода 1 литар оцет 13 супени лажици шеќер 5 супени лажици сол кесичка винобран зачини: бибер во зрно, мирудија, рен… Поврзани објави Додадете го ова во вашето пире од компири за тоа да…

 

Приготвување: Добро измијте го зеленчукот, па исчистете го. Потоа, продупчете ги пиперките за да влезе вода во нив. Исчистете го морковот, кромидот и доматите. Потоа ставете го зеленчукот во буре и ставете вода во која сте додале оцет, сол, шеќер и винобран.

Сето тоа добро измешајте го, па притиснете го зеленчукот за да биде што подлабоко во водата. Зеленчукот можете да го додавате и постепено во водата, но може да додавате и вода (со оцет и зачини). Чувајте го бурето на суво и ладно место, далеку од сонце.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content