СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Здравје

Време е да направите туршија: Со овој рецепт останува свежа до крајот на зимата

Во екот на правењето зимници, покрај задолжителниот ајвар нема воопшто да згрешите ако подготвите и превкусна туршија и тоа без конзерванси. Во продолжение ви нудиме рецепт со кој ќе ја имате највусната туршија оваа зима.

Рецепт за туршија:

Состојки -5 килограми зеленчук за туршија (краставички, пиперки, моркови, зелен домат, карфиол, ситен кромид…) 5 литри вода 1 литар оцет 13 супени лажици шеќер 5 супени лажици сол кесичка винобран зачини: бибер во зрно, мирудија, рен… Поврзани објави Додадете го ова во вашето пире од компири за тоа да…

 

Приготвување: Добро измијте го зеленчукот, па исчистете го. Потоа, продупчете ги пиперките за да влезе вода во нив. Исчистете го морковот, кромидот и доматите. Потоа ставете го зеленчукот во буре и ставете вода во која сте додале оцет, сол, шеќер и винобран.

Сето тоа добро измешајте го, па притиснете го зеленчукот за да биде што подлабоко во водата. Зеленчукот можете да го додавате и постепено во водата, но може да додавате и вода (со оцет и зачини). Чувајте го бурето на суво и ладно место, далеку од сонце.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Skip to content