СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Земјоделие

Временските услови поволни за земјоделството

Позитивните утрински температури и температурите во текот на денот од околу 18 – 20 степени, неделава ќе овозможат работа на отворено во овоштарниците и лозовите насади, меѓуредова обработка и заштита од болести и штетници, велат агрометеоролозите.

Временските услови, додаваат, се поволни и за активности во градинарството, како и во тутунопризводството – нега на леите за производство на расад.

Времето е поволно и за подготовка на површините за пролетна сеидба, истакнуваат од УХМР.

Според агрометеоролозите, и утринските температури кои на некои места е можно да бидат под нулата, се во границите на издржливост на земјоделските култури и нема да предизвикаат измрзнување.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content