Во 2024 минималецот ќе изнесува близу 400 евра

51

Од наредната година се најавува раст на минималната плата, која се очекува да биде над 23.000 денари односно речиси 400 евра, со ова се очекува да продолжи растот на сите плати, а значително ќе скокне и просечната плата.

Минималната плата која во 2012 беше 8050 денари, а во 2016 изнесуваше нешто над 10.000 денари, денес изнесува над 20.175 денари, а од следната таа ќе биде над 23.000 денари.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content