Во Прилеп ќе се одржи ново издание на ликовната колонија „Дрен“

24

Во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп од 17 до 23 јули ќе се одржи 15. издание на меѓународната ликовна колонија „Марко Цепенков – Дрен 2023“, на која ќе учествуваат 19 уметници од земјава и од странство.

И годинава уметниците ќе работат на слободна тема, во повеќе дисциплини – скулптура, инсталација, сликарство, користејќи различни материјали, дрво, метал, прилепски мермер, односно природни материјали за уметниците кои ќе изработуваат инсталација, како и акрил на платно.

– Очекуваме годинава да се создадат 40-ина нови уметнички дела, кои ќе бидат дел од богатата збирка на Центарот. Колонијата започна како сликарска, а од 2021 година меѓународната ликовна колонија „Марко Цепенков – Дрен“ почнува со работа во скулпторски медиуми (метал, дрво, мермер…) со што се додава дополнителен квалитет на колонијата и се става акцент на работата во различни медиуми. Создадените дела на годинашната колонија ќе бидат презентирани на изложба во Центарот, а претставување ќе има и во повеќе градови низ Македонија – посочува Марјан Стојаноски од ликовната дејност на Центарот.

Колонијата се реализира со финансиска поддршка на Министерството за култура.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content