СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Во Прилеп се чека термин за скрининг на учениците

Се уште не е почнат скринигот во прилепските основни и средни училиште. Од 10-те основни и петте средни училишта се испратени списоците до Министерството за образование и наука за 284 ученици, по случаен избор од Е-дневникот, чии родители се согласиле да се тестираат децата.

Драгица Николоска, директорка на прилепскиот Центар за јавно здравје вели дека чекаат термин за тестирање на учениците во прилепските училишта. Во меѓувреме почна тестирањето за учениците од општините во регионот. Досега резултатите покажуваат негативни тестови.

Во моментов почнавме скриниг на учениците во селата Кривогаштани и Обршани. Тестирањата се завршени и резултатите за вкупно 14-те тестирани ученици се негативни. До среда, имаме насока, да се тестираат 53 ученици од основните училишта од Крушево и од Македонски Брод. Во среда ќе имаме резултати од тие тестирања. што се однесува до тестирањето на учениците од прилепските училишта, за тоа чекаме термин одреден од Министерството за здравство, вели Николоска.

Епидемиолошката состојба  во прилепските училишта се оценува како стабилна.  Двајца ученици се позитивни, а вкупно осум се  во изолација, како и четворица наставници.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content