СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Здравје

Во изолација 309 дечиња од градинка, позитивни се 55 вработени и 18 деца

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, соопшти дека според последните бројки регистрирани се 18 позитивни деца и 55 вработени од почетокот на работа на градинките.

Од стартот на отворањето на градинките досега има вкупно 18 деца и 55 вработени позитивни на корона вирусот.

Според министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, трендот е ист како и епидемиолошката состојба во земјава. Во периодот од 6 до 19 октомври регистрирани се шест дечиња и 21 вработен позитивени на вирусот.

Здравствената состојба на сите што досега беа позитивни дечиња и вработени е добра. Немаме хоспитализација, освен оние две што претходно се завршени. На голем дел периодов им заврши изолацијата така што генерално здравствената состојба на децата и вработените во градинките е добра, изјави Шахпаска, одговарајќи на новинарски прашања по посетата на градинката „Темјанушка” во Гази Баба.

Во моментот, во изолација се вкупно 309 дечиња и околу 50-тина вработени.

Вели состојбата се следи и ќе се носат одлуки во консултација и соработка со здравствените и локалните власти.

Будно се следи состојбата. Ќе носиме одлуки заедно со локалните самоуправи затоа што не секаде епидемиолошката состојба е иста. Најважен капитал е здравјето на граѓаните и на најмладите, рече Шахпаска, одговарајќи дали се размислува за затворање на градинките.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Skip to content