Во Македонија 504 нови случаи на коронавирус и 46 починати

3

Потврдени се 504 нови случаи, а оздравени се 731 пациент.

Направени се 1.470 тестирања, а состојбата по градови е следна: Скопје – 174, Куманово – 15, Дебар – 21, Штип – 18, Прилеп – 36, Тетово – 47, Струга – 1, Велес – 31, Битола – 8, Охрид – 19, Кавадарци – 26, Гостивар – 27, Гевгелија – 15, Струмица – 12, Крива Паланка – 5, Радовиш – 7, Крушево – 1, Кочани – 3, Пробиштип – 1, Македонски Брод – 1, Берово – 2, Валандово – 2, Виница – 1, Делчево – 6, Свети Николе – 15, Неготино – 10.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 731 оздравени пациенти од: Скопје – 252, Куманово – 18, Штип – 34, Прилеп – 47, Тетово – 22, Струга – 34, Велес – 35, Битола – 33, Охрид – 24, Кавадарци – 18, Гостивар – 39, Гевгелија – 5, Струмица – 12, Крива Паланка – 4, Радовиш – 6, Крушево – 60, Кочани – 5, Пробиштип – 7, Демир Хисар – 3, Македонски Брод – 2, Виница – 7, Кратово – 4, Свети Николе – 10, Кичево – 24, Ресен – 13 и Неготино – 13.

Починати се 46 лица, деветнаесет пациенти од Скопје (85, 28, 66, 64, 73, 72, 84, 73, 67, 78, 75, 72, 73, 67, 84, 81, 72, 72 и 84г), еден од Дебар (74г), еден од Штип (81г) и еден од Прилеп (83г), пет пациенти од Тетово (78, 83, 82, 74 и 67г), двајца од Струга (61 и 61г), тројца од Велес (68, 68 и 59г), тројца од Охрид (71, 89 и 57г), еден пациент од Кавадарци (64г), еден од Гостивар (59г), тројца од Струмица (73, 75 и 83г), двајца од Кочани (82 и 70г), еден од Демир Хисар (71г), еден од Македонски Брод (64г) и двајца пациенти од Кичево (80 и 67г). Од нив седум пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 69.954, бројката на оздравени пациенти е 46.352, на починати е 2.023, а бројот на активни случаи изнесува 21.579.

Досега во земјата се направени вкупно 354.205 тестирања на ковид -19.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content