Во клучен говор за македонскиот влез во ЕУ еврокомесарот Вархеји ни еднаш не споменал уставни измени (ВИДЕО)

17

Еврокомесарот за проширување на ЕУ Оливер Вархеји по седум дена од средбата во Скопје го објави целиот свој говор во кој зборува по повод Советот за асоцијација што се одржа во Македонија на 17 март.

Според објавениот транскрипт од говорот и видеото Вархеи во своето обраќање воопшто не ги споменал уставните измени и ставањето на Бугарите во уставот.

Вархеи воопшто не ги споменува човековите права ниту било каква тема поврзана со Бугарите во уставот.

Обраќањето на еврокомесарот се случува откако СДСМ преку вицепремиерот Маричиќ најави дека ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочи со странски притисок за промена на уставот.

Дали на еврокомесарот му е јасно дека нема доволно пратеници за промена на уставот и затоа не ја споменува темата или притисокот врз Мицкоски го прават други фактори е прашање за кое засега нема одговор.

Целиот интегрален говор на Вархеи во продолжение:

Најпрво сакам да му се заблагодарам на премиерот Ковачевски за топлото гостопримство и што нè угости денеска во ѕ. Македонија. И, се разбира, привилегија е секогаш да се биде прв и ова е прв пат да имаме Совет за асоцијација овде во Скопје. И се надевам дека ова не е последен што учествувам овде во Скопје.

Оваа средба покажа многу високо ниво на ангажман што го имаме со ѕ. Македонија. И, исто така, ги покажа многу силните односи што ги имаме и длабочината на односите што ги имаме со оваа земја. Ова треба да се сфати и како многу силен политички сигнал од нас, од Европската Унија кон Македонија. Без разлика дали тоа е имплементацијата на нашата Спогодба за стабилизација и асоцијација која е основа на нашите односи, било да се нашите економски односи, било да се нашите политички односи, било да е ЕУ перспективата на земјата. Она што го симболизира овој состанок е дека Македонија ќе стане земја членка на ЕУ.

Исто така, сакам да се заблагодарам, секако, за многуот труд што Македонија го вложи во исполнувањето на нашата заедничка рамка, Договорот за асоцијација, како и исполнувањето на ветувањата поврзани со процесот на пристапување. Она што го видовте минатата година беше првиот плод на таа работа; отворањето на пристапните преговори со Македонија во јули, што се смета за прв чекор за остварување на проширувањето и членството. И ова е само врз основа на заслуги. Само врз основа на спроведување на реформите би можеле да го направиме тој чекор и затоа веднаш го започнавме таканаречениот скрининг процес, кој според некои е технички дел од преговорите, но е многу важен. Делумно и затоа што овде правиме целосна анализа на правниот систем на земјата кандидат врз основа на која можеме да почнеме да преговараме за деталите за условите за влез во Европската Унија.

Сега, се разбира како земја преговарач, се појавија и нови можности за ѕ. Македонија, но тоа неизбежно доаѓа со нови одговорности. Затоа, многу, многу е важно земјата сега да не забави, туку да ја забрза работата за реализација на реформите, особено оние што се во интерес на нејзините граѓани. И во тоа, се разбира, размислуваме за фундаменталниот кластер кој е јадрото на целиот процес на проширување; владеење на правото, обезбедување непристрасно и ефикасно судство и независно, борба против корупцијата и организираниот криминал и создавање и одржување на основите на демократијата. Ова секако бара и вклучување на сите засегнати страни – од власт до опозиција, од бизнис заедница до академска заедница и граѓанско општество. Потребно ни е национално единство за да се дојде до членството.

Секако дека ќе продолжиме со нашата работа на наша страна за да го забрзаме темпото на преговарачкиот процес. Од наша страна, ние сме подготвени. Но, ни треба Македонија да направи сличен чекор. Значи, за да се случи ова, потребно е Владата и Собранието да ја забрзаат работата на реформите. Денеска веќе слушнавме заложби од Владата. Високиот претставник се среќава со пратениците. Се надевам дека ќе ја слушнеме истата порака и од парламентот дека нема ништо што ги попречува реформите неопходни за влез во ЕУ. Високиот претставник веќе ја објасни нашата благодарност за улогата што Македонија ја игра во солидарност со Украина. И, се разбира, не можам доволно да нагласам колку е важно во Европа да има такви сигурни сојузници како Македонија. Затоа, ние сме благодарни за тоа и ве охрабруваме да продолжите да не поддржувате бидејќи на Европа и е потребна вашата поддршка.

Сега, се разбира, ова се академските делови од нашите односи. Но, не се заминува само со нематеријални работи, туку и со материјални, а и за нив сме разговарале. Затоа што не стоевме на страната на Македонија за време на кризата со КОВИД. Застанавме на страната на Македонија во социјалната криза. И затоа, кога видовме дека енергетската криза ќе го погоди Западен Балкан на ист начин како што ги погоди нашите земји-членки, излеговме со Пакет за енергетска поддршка во вредност од 1 милијарда евра и првиот дел од оваа поддршка пакетот е веќе имплементиран. Само оваа недела, пред неколку дена, го префрливме нашиот придонес во буџетот на Македонија од 80 милиони евра за помош на Македонија и најранливите потрошувачи во Македонија, вклучително и домаќинствата и малите и средните претпријатија да се справат со растечките цени на енергијата.

Ова е нашиот придонес за справување со енергетската криза овде. Но, нашиот придонес не застанува тука. Затоа што ни требаат нови енергетски системи во Западен Балкан, а на Македонија и требаат посилни, посигурни и поразновидни енергетски системи. Разговаравме за тоа, и јас сум многу среќен што гледам дека не само што се приближуваме, туку веќе разговараме за имплементацијата со премиерот како да добиеме дополнителни извори на енергија, било да се обновливи, било да е гас – за да се создаде посигурна средина кога станува збор за енергетскиот пазар во оваа земја. Разговаравме и за фактот дека ја гледаме штетата што руската војна против Украина ја предизвикува во оваа земја на економски план. Од таа причина ставивме на маса Советот и Европскиот парламент да доделат 100 милиони евра макрофинансиска помош за повторно да помогнат да се ублажи влијанието на оваа војна овде во Македонија.

Така, мислам дека имавме – и затоа доцневме – многу детална отворена и искрена дискусија за тоа што е постигнато, но најважно, што треба да се направи уште.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content