Владата ќе дели ваучери од по 15.000 динари – пријавувањето е во пошта

11

Министерката за трговија, туризам и телекомуникации на Србија Татјана Матиќ изјави дека од утре граѓаните во сите пошти во Србија ќе можат да аплицираат за ваучер од 15.000 динари за одмор во Србија, а оние кои добиле ваучер од 5.000 динари. на почетокот на годината исто така ќе може , да се пријави за да добие разлика од 10.000 динари.

Матиќ за РТС објасни дека рокот за користење на ваучерите е 31 октомври и истакна дека минимумот е пет ноќевања.

„Се работи за нови 200.000 ваучери во вредност од 15.000 динари. Покрај нашите граѓани, би ги повикал да се пријават и угостителите. Досега на списокот сме имале повеќе од 2.700 угостителски објекти“, рече министерот Матиќ.

Според неа, покрај овие 200.000 ваучери во износ од 15.000 динари, право повторно да аплицираат, за разлика од 10.000 динари, ќе имаат и граѓаните кои веќе го оствариле своето право и добиле ваучери во износ од 5.000 динари на почетокот на годината.

Тоа не е вклучено во оваа бројка од 200.000 ваучери“, нагласи министерот, пренесува Танјуг.

Државата обезбеди три милијарди динари за новите 200.000 ваучери за пензионери, невработени, студенти и оние кои заработуваат под 70.000 динари.

„Покрај овие 200.000 ваучери во износ од 15.000 динари, право повторно да аплицираат, за разлика од 10.000 динари, ќе имаат и граѓаните кои веќе го искористиле своето право и добиле ваучери на почетокот на годината во износ од 5.000 динари. Тоа не е вклучено во оваа бројка од 200.000 ваучери“, нагласи министерот.

Зборувајќи за процедурата за аплицирање, Матиќ изјави дека на граѓаните им е потребна и резервација кај угостител каде сакаат да го поминат својот годишен одмор, како и дека зависи од тоа дали студент, пензионер, невработен …

Министерот вели и дека секоја година се руши рекорд кога е во прашање брзината на делење ваучери, а најбарани дестинации се бањите.

Ова ќе значи и за граѓаните, но и за нашата домашна туристичка и угостителска индустрија“, посочува Матиќ.

Таа посочи дека минатата година била рекордна кога станува збор за домашниот туризам.

„Во време на тешкотија што беше најтешко за туризмот и угостителството, Владата имаше добри и избалансирани мерки кои беа насочени кон поддршка на мерките во тој сектор. Тоа даде резултати“, потенцира Матиќ.

Според неа, истиот тренд продолжува, а во моментов во Србија има над 5,5 милиони ноќевања, а растот на пристигнувањето на странски туристи е над 150 отсто. Тој нагласува дека Србија станала најбарана дестинација во регионот, како и дека станала интересна локација во светот.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content