СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Политика

Владата доби доверба од пратениците

Собранието вчера попладне и изгласа доверба на Владата, откако претходно тоа од пратениците усно го побара премиерот Зоран Заев.

Опозицијата не присуствуваше на седницата за време на гласањето, а доверба на Владата и дадоа 62 пратеници.

Гласањето за доверба беше без претходна расправа. Според собранискиот деловник, во случај кога прашањето за доверба на Владата го поставува премиерот усно на седницата на Собранието, пратениците се изјаснуваат на истата седница, без расправа. Според премиерот Заев, тој е прв којшто побарал доверба на владата од самостојноста на нашата држава.

 

Тој пред гласањето истакна дека побарал пратениците да се изјаснат за доверба на Владата за да се разјаснат некои работи што во јавноста ги наметна опозицијата околу владејачкото мнозинство во Собранието.

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски, пак, пред напуштањето на седницата го обвини парламентарното мнозинство дека нема храброст да дозволи три дена расправа за, како што посочи, да ги кажат сите аномалии на Владата.

Според него, Заев на сила го протурка гласањето доверба на Владата во Собранието. Тој вчера на својот фејсбук-профил напиша дека нема човек кој е задоволен од оваа Влада, но и оти најдоброто за земјата допрва доаѓа.

Заев, наваде Мицкоски, „вака ќе купи уште некој ден живот на Владата приклучена на апарати за дишење“, но, додаде, тие денови ќе поминат.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content