СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Македонија

(Видео) Цела Македонија на нозе доцна вечерва: се чисти снегот со сите расположливи машини

МАКЕДОНИЈА(Видео) Цела Македонија на нозе доцна вечерва: се чисти снегот со сите расположливи машиниОбјавено пред 1 час - 25 ноември, 2023Од М. А. / Макфакс Општините ширум Македонија на големо работат на расчитување на улиците и булеварите. Најавуваат дека се на готовс и подготвени се да работат ако треба и цела ноќ.

Општините ширум Македонија на големо работат на расчитување на улиците и булеварите. Најавуваат дека се на готовс и подготвени се да работат ако треба и цела ноќ.

„Вечерва го свикав кризниот штаб на Општина Бутел имајќи ги во предвид најавите и временската прогноза за врнежи од снег во текот на ноќта. Издадов налог и насоки за подготвеност на фирмата за зимско одржување за брзо и ефикасно справување со евентуалните врнежи од снег. Дежурни екипи од комуналното одделение ќе бидат поставени на најкритичните места доколу дојде до поголеми наноси на снег. Како и минатите две години така и оваа Општина Бутел спремна ја дочекува зимата и ги уверувам граѓаните дека навремено ќе се справиме со снегот“, пишува градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски.

„Сите патишта и улици во општина Прилеп се проодни за сообрајќај! Нашата Локална самоуправа, заедно со надлежните служби и фирми, подготвени ги дочекавме врнежите на првиот снег. Службите се активирани, веќе се на терен и брзо и ефикасно патиштата се успешно исчистени осигурувајќи непречен и безбеден сообрајќај во општината.Ќе продолжиме да делуваме со цел да обезбедиме сигурност во текот на зимскиот период, за сите наши сограѓани да можат непречено да ги одвиваат своите обврски по сите наши локални патишта и улици“, вели градоначалникот на Прилеп, Борче Јовчески

„Попладнево, заедно со моите соработници, излеговме на терен, со цел согледување на функционирањето на Зимската служба. Првите врнежи од снег ги дочекавме целосно подготвени, така што екипите на јавните претпријатија со целата расположлива механизација, работат на расчистување на улиците, а обезбедени се доволни количини на сол и ризла за постапување согласно потребите, временските услови и според Програмата за Зимска служба за сезоната 2023/2024. После расчистувањето на улиците од прв приоритет, ќе се пристапи на расчистување на улиците од втор приоритет, а се интервенира и на патиштата до руралните места“, соопшти Тони Коњановски, градоначалник на Битола.

„Зимската служба на општина Чашка и ЈПКД Тополка активно работи на расчистување од снег на локалните патишта во општината.
Мометално со едно вклучено возило се работи на расчистување на локалниот пат кон селата Горно и долно Јаболчиште.
Зимската служба на ЈПКД Тополка во текот на ноќта ќе биде постојано на терен со цел да се обезбеди непречен сообраќај кон населените места. Почитувани граѓани на општина Чашка напоменуваме дека е задолжително употребa на зимска опрема за движење на вашите возила.
Доколку има потреба за брзо и итно реагирање за помош , побарајте го задолженото лице од општина Чашка на тел.број:075 331 340“, информира Горан Стојановски, градоначалник на Општина Чашка.

„Поради обилните врнежи од снег, се врши нанесување на сол и песок на коловозите во нашиот град, за да овозможиме безбедно одвивање на сообраќајот во сите населени места. На високите делови, како и на тротоарите, чистењето го вршат вработени во двете јавни претпријатија, кои ќе бидат дежурни во текот на целата ноќ, за жителите слободно да пристапуваат до нивните домови.
Ги повикувам граѓаните, на официјалните страници на ЈП Исар и ЈП Стипион да даваат сугестии за чистење на непроодни места и улици во секој дел од градот!“, напиша штипскиот градоначалник Иван Јорданов.

„Вечерва директно на терен лично раководам со кризниот штаб со цел расчистување на улиците од снегот. Нема ниту една улица во општина Гази Баба која во овој момент е блокирана поради врнежите од снег кои ги зафатија населените места од Црешево до Раштак! Механизацијата на економските оператори кои се задолжени за зимско оддржување навремено постапи согласно моите насоки и интензивно работи на расчистување на снегот.Се фрла сол на коловозите со цел да се спречи евентуално замрзнување, имајќи ги предвид врнежите од дожд и снег и секако ниските температури.Граѓаните да бидат спокојни. Остануваат службите во текот на целата ноќ на терен и подготвени сме веднаш да реагираме!
‼️Безбедноста во сообраќајот е наш приоритет и ќе ја исполниме нашата должност да создадеме услови граѓаните безбедно и непречено да можат да ги извршуваат своите обврски“, стои во објавата на градоначалникот на Гази Баба, Бобан Стефковски.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content