СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Технологија

ВИДЕО: Соборен е светскиот рекорд во брзина на DDR5 меморија

Intel и Team AU го демонстрираа оверклокувањето на DDR5 меморијата за новиот процесор Intel Core i9 14900K и по тој повод поставија нов светски рекорд.

Добивај вести на вибер
Со објавувањето на 14-та генерација на процесорот Intel Raptor Lake Refresh, подобрен е потенцијалот за оверклокување и зајакнување на работниот часовник на процесорот, како и DDR5 меморијата.

Ова го докажа тим експерти за оверклокување, наречен Team AU Overclocking, за време на неодамнешниот глобален турнир IEM Sydney Counter-Strike 2.

Оверклокерите успеаја да постигнат нов светски рекорд за фреквенцијата на DDR5 меморијата, која сега е 5809,2 MHz, во живо на сцената.

Машината што го постави новиот рекорд за оверклокување имаше нов процесор Intel Core i9 14900K, матична плоча GIGABYTE Z790 AORUS Tachyon X и GIGABYTE DDR5-8333 16GB меморија.

Најдобро од сè, рекордот DDR5-11618 од 5809,2 MHz е потврден и објавен на листата HWBOT, каде што моментално го држи светскиот рекорд.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content