СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Спорт

Видео: Македонците во Австралија „подобри“ од Грците

Македонскиот тим Рокдејл Илинден се пласираше во финалето на Националната премиер лига во Австралија откако го победи својот најголем конкурент, грчкиот тим Сиднеј Олимпик со 3:0 во полуфиналето.

Неодамна Рокдејл Илинден стана шампион и на Нов Јужен Велс, а за тие што не знаат тимот е формиран во далечната 1969 година од нашите иселеници во Австралија.

Натпреварот против Сиднеј Олимпик беше голем меч за нашинците, а тоа може да се види и од прославата на погодоците.

 

 

Финалето е закажано за 25 октомври, кога Рокдејл Олимпик ќе се соочи со Сиднеј Јунајтед.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content