СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј во посета на ООУ „Блаже Конески“ Прилеп

Особен впечаток и задоволство претставува кога ќе слушнете вакви амбициозни планови за поддршка на едукативниот процес кои доаѓаат од Македонија, и тоа токму од ООУ „Блаже Конески“ од Прилеп, изјави Галовеј по средбата со директорката на училиштето, г-ѓа Ангелка Баракоска.

Во рамки на дводневната посета на НЕ Рејчел Галовеј, амбасадор на Обединетото кралство на Велика Британија и Северна Ирска во Република Северна Македонија оствари посета на нашето училиште. За време на посетата амбасадорката беше запознаена со дел од наставничкиот тим на училиштето, планот за поддршка на образовниот процес, искуството и начинот на адаптација на учењето на далечина за време на вонредната состојба предизвикана од пандемијата на COVID-19.

Особен впечаток и задоволство претставува кога ќе слушнете вакви амбициозни планови за поддршка на едукативниот процес кои доаѓаат од Македонија, и тоа токму од ООУ „Блаже Конески“ од Прилеп, изјави Галовеј по средбата со директорката на училиштето, г-ѓа Ангелка Баракоска.

 

ООУ „Блаже Конески“ учествуваше по проектот „Училишта во 21 век“, поддржан од Британскиот Совет во организација на Министерството за образование и наука и Биро за развој на образованието.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content