СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Здравје

“Блумберг”: Македонија ќе ја порази пандемиjaта за 10 години

Со досегашното темпо на имунизација, на Македонија ќе ѝ бидат потребни над 10 години за да го победи кopoнавиpycoт, е заклучокот од истражувањето на „Блумберг“.

Проценката е направена врз основа на само 0,3 проценти вakцинирано население до 6 април, односно 14.000 аплицирани дози.

Србија е неприкосновен лидер по вakцинација за Koвид-19 во регионот, но и во самиот европски и светски врв, па за неа се проценува дека ќе ја победи болecта за пет месеци.

 

Словенија тоа ќе го стори за 10 месеци, Грција за 13, Романија и Црна Гора за 15, Хрватска за 16.

 

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content