СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Бизнис секторот се вклучува во помош на здравствениот систем

Прилепските бербери, фризери и козметичари денеска организираа хуманитарна акција за донирање на вода и овошје за пациентите болни од Ковид 19 кои се хоспитализирани во прилепската болница. Освен за нив донацијата е наменета и за целиот медициски персонал кој веќе со месеци се наоѓа на првите борбени редови и е крајно истоштен.

Секцијата на бербери, фризери и козметичари од Прилеп е еснафот кој досега покажал најголема хуманост и е дел од повеќе вакви акции. Денеска на акцијата се приклучија и дел од спортските клубови.

 

Прилепските фирми, како и поединци во последниот период покажаа голема хуманост и општествена одговорност кога станува збор за борбата со корона виирусот. Пред неколку денови токму со средства од прилепскиот бизнис сектор се изгради и централен довод за кислород до инфектиивното одделениие, а со напори на една невладина организација се обезбеди и амбулантно возило од германската амбасада за потребите на болницата. Следна донација која се најавува е набавување на прочистувачи за воздух за потребите на болницата.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content