СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Здравје

Без ова нема да намалите килограми

Кога ќе се одлучиме да слабееме, најтешко ни е да се откажеме од слатките. А без нив процесот за намалување на килограмите би бил многу побрз и поефикасен.

Затоа нутриционистите препорачуваат во секојдневното мени да вметнете некои од намирниците кои ќе ја задоволат потребата за слатки, а притоа се здрави.

Домати: Содржат високо ниво на триптофан, материја која телото ја претвора во серотонин, а исто така богати се и со хром, минерал кој ја намалува желбата за храна и го регулира нивото на глукоза во крвта, па се одличен сојузник во борбата против слатките.

Пченка: Содржи високо ниво на антиоксиданти, витамини, минерали и растителни влакна, поради кои е повеќекратно корисна.

Варен компир: Оваа намирница нема само да ја задоволи потребата за чоколадо, туку и организмот ќе го снабди со витамин Ц, Д и Б6 и железо.

Јаболко: Ова е едно од најдобрите овошја за задоволување на желбата за слатките, богато е со прехрамбени влакна, кои даваат чувство на ситост и го намалуваат гладот.

Цимет: Овој зачин, со пријатен мирис и вкус, спречува нагли осцилации во нивото на глукоза, со што ја регулира потребата за шеќер.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content