СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Арсовска избрана за претседател на ЗЕЛС, Јовчески во Надзорниот одбор

Во Скопје денеска се одржа конститутивното Собрание на ЗЕЛС, каде за претседател беше избрана градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска.

На Собранието присутен беше и градоначалникот на општина Прилеп, Д-р Борче Јовчески, кој е избран за член на Надзорниот одбор на оваа организација која ги обединува сите локални самоуправи во државата.

Денес присуствував на конститутивната седница на ЗЕЛС, како делегат на Генералното Собрание на Заедницата на единиците на локалната самоуправа. Едногласно беше избрана градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска за претседател на ЗЕЛС, заедница која што ги обединува сите 81 општина во Република Македонија. Честитам за изборот за претседател на Данела и сигурен сум дека сите заедно ќе ги исполниме зацртаните цели кои во целост ќе ги застапуваат интересите на граѓаните. И како што кажа новиот претседател на ЗЕЛС, главна цел во наредниот четиригодишен мандат ќе биде интензивирање на процесот на децентрализација и обезбедување зголемена финансиска стабилност и независност на сите општини. Воедно сакам да се заблагодарам на честа што сум избран за член на Надзорниот одбор на ЗЕЛС. Секогаш во интерес на граѓаните, заедно продолжуваме кон реализирање на проектите – напиша Јовчески на ФБ.

 

   

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Прочитај повеќе:
Close
Back to top button
Skip to content