СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Технологија

Апликации кои крадат податоци без дозвола – ако ги имате, избришете ги

Експертите од антивирусот ESET објавија нова листа на апликации за пораки за Android кои ги следат корисниците и ги крадат нивните информации.

Ова се апликации од продавницата на Google Play и речиси сите изгледаат како обични апликации за пораки.

Сепак, зад сцената тие активираат тројанец за пристап до далечински уред познат како „VajraSpy“ и се дел од кампањата „Patchwork APT“, со примарна цел да ги шпионираат оние што ги преземаат.

Овие апликации можат да ви ги украдат контактите, датотеките, историјата на повици и пораките, а некои дури можат да пристапат до разговорите на WhatsApp или Signal, да снимаат телефонски повици или да видат какви известувања добивате, објави веб-страницата PhoneArena.

Најлошото што е откриено е тоа што можат да фотографираат корисници и да снимаат звук во околината. Тие првенствено се користат во Пакистан и Индија, но не е исклучено да се најдат и во други области. Ако случајно сте налетале на нив, прескокнете ги, а ако сте ги симнале, избришете ги.

Ова се апликациите од Google Play Store кои се откриени како „тројанци“:

1. Rafaqat,
2. Privee Talk,
3. MeetMe,
4. Let’s Chat,
5. Quick Chat,
6. Chit Chat.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content