СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Технологија

YouTube додаде „видео транскрипција“ за Андроид

YouTube додаде нова функција наречена видео транскрипција на Android.

Оваа опција ја користи корисникот со кликнување на копчето „Прикажи транскрипт“ под продолжениот опис на видеото. Опциите изгледаат слично на оние кои се достапни на работната површина веќе некое време, но се прилагодени на интерфејсот на мобилните уреди.

Корисниците можат да се движат низ целата скрипта додека снимањето продолжува да работи. Преку сценариото тие можат да го контролираат времето на видеото. Во моментов нема можност за директно пребарување низ редовите, но се очекува оваа можност да се појави наскоро.

YouTube истакнува дека транскриптите досега биле многу корисни бидејќи го олеснуваат пребарувањето низ видеата.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content