СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Технологија

Xiaomi откри кога планира да го лансира својот најмоќен телефон на глобално ниво

Во април, Xiaomi го претстави телефонот Xiaomi 13 Ultra во Кина. Потврдено е дека водечкиот телефон на компанијата ќе пристигне и на другите светски пазари, а сега и официјално е познато кога ќе излезе на глобално ниво.

Одбројувањето на официјалната веб-страница на компанијата покажува дека глобалното објавување на телефонот Xiaomi 13 Ultra ќе се случи на 8 јуни.

Неодамнешните извештаи сугерираат дека Xiaomi 13 Ultra ќе биде достапен во верзија од 12GB + 512GB за глобалниот пазар, кога станува збор за RAM и внатрешна меморија.

Кога станува збор за цената, на европскиот пазар телефонот би можел да чини 1299 евра или 1499 евра, а ќе биде достапен во црна и зелена боја.

Xiaomi 13 Ultra има 6,73-инчен AMOLED LTPO дисплеј во Quad HD+ резолуција, со поддршка за 120Hz и сензор за отпечатоци сместен под екранот.

 

Работи на верзијата на софтверот Android 13, со кориснички интерфејс MIUI 14. Сè се напојува со чипсет Snapdragon 8 Gen 2, во комбинација со LPDDR5x RAM и складирање UFS 4.0.

Xiaomi 13 Ultra се напојува со батерија од 5000 mAh, со поддршка за брзо полнење од 90 W и безжично полнење од 50 W.

Што се однесува до камерите, на задната страна е сместена главна камера од 50 MP со 1-инчен Sony IMX989 сензор, како и ултра-широки камери од 50 MP, телефото и 50MP перископски камери. На предната страна се наоѓа селфи камера од 32 MP.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content