Економија

Над 36.000 луѓе загубија работа во епидимијата

Над 36 илјади граѓани на Македонија останале без работа од почетокот на пандемијата со коронавирусот. Според податоците од Агенцијата за вработување, бројот на активни баратели на работа од 31 март до 24 август се зголемил за 36.362 лица.

Доколку на крајот на март како невработени биле пријавени 107.732 лица, додека за само помалку од пет месеци тој збор се зголемил на 144.094 лица.

Тагови
Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани теми

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

error: Содржината е заштитена !!
Skip to content