СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Здравје

Нов ефикасен тест за корона одобрен во САД

Американската агенција за храна и лекови -ФДА го одобрила медицинскиот тест на „ЈЕИЛ“ со плунка, за откривање на ковид-19, кој е тестиран на играчите и персоналот на Националната асоцијација за кошарка -НБА

„Salivadirect“, петтиот тест за плунка одобрен од ФДА за ковид-19 , не бара средство за брис или прибор за собирање и користи плунка на лица за кои постои сомнение дека имаат корона вирус, пренесува ројтерс.

Комесарот на фда, стивен хан, тестот го нарече „револуционерен“ заради неговата ефикасност.

„Salivadirect“ се смета за ефтина, поедноставна и помалку инвазивна метода за тестирање за која не е потребна екстракција на нуклеинска киселина и може да се користат неколку лесно достапни реагенси.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
error: Содржината е заштитена !!
Skip to content