Технологија

Мобилните телефони ќе може да регистрираат земјотреси (ВИДЕО)

Google денеска во Калифорнија лансираше систем за предупредување за земјотреси кој ќе им овозможи на паметните телефони со Android да се користат како детектори на потенцијална сеизмичка активност.

Новиот систем, наречен ShakeAlert и создаден во соработка со Американскиот геолошки завод, користи сигнали од стотици сеизмометри од целата држава, кои се активираат и испраќаат сигнали до корисниците преку паметните телефони со Android.

„Веќе се уверивме дека со користење на Android, корисниците добиваат навремени и корисни информации за сеизмичка активност за време на пребарувањето, како и информации за тоа како и каде да се засолнат во случај на потреба“, напиша главниот инженер за софтвер, Марк Стогаитис, на блогот „Пост“.

Стогаитис ги поканува сите оние кои поседуваат паметни телефони со оперативниот систем Android на Google да ја искористат можноста за откривање на земјотреси.

Паметните телефони обично се опремени со мал акцелерометар што бележи движење, така што тие исто така успеваат да ги регистрираат копнените вибрации предизвикани од земјотресите, вели Стогаитис.

Тој додава дека тоа значи дека мобилниот телефон Андроид исто така може да стане мини сеизмометар и, благодарение на милиони негови корисници во светот, во блиска иднина би можела да се создаде најголемата глобална мрежа за откривање на земјотреси.

Телефоните со Android кои откриваат потреси што укажува на сеизмичка активност, можат автоматски да испраќаат сигнал до центарот за податоци, каде компјутерите брзо ги обработуваат сите релевантни податоци и со тоа утврдуваат дали станува збор за земјотрес.

“Ние всушност се обидуваме да се тркаме со брзина на светлината, што е приближно брзината со која сигналните телефони патуваат во однос на брзината на земјотрес. За среќа, брзината на светлината е многу поголема”, вели Стогаитис.

Системите за предупредување за земјотреси се воведуваат во Калифорнија затоа што таа американска држава има многу развиена мрежа на сеизмометри.

Системот за предупредување се очекува да биде проширен и на други локации следната година, откако ќе се воспостави телефонска мрежа за да овозможи откривање на земјотреси.

Тагови
Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани теми

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

error: Содржината е заштитена !!
Skip to content