Локално

Средношколци од Прилеп создадоа бионичка рака

Борис Ночески, Орхан Багашов, Ана Марија Илиева и Тео Китаноски се 4-ицата средношколци од втора и трета година кои измислија бионичка рака-електронска протеза направена на 3Д принтер. Со овој изум го освоија првото место на националниот младински предизвик „Генерација без граници“. Во септември ќе учествуваат на светскиот натпревар за средношколци и студенти иноватори поддржан од УНИЦЕФ, каде ќе конкурираат со уште 80 тима од 40 држави. Борис Ночески кој е дел од тимот вели дека предноста на оваа рака е што може да се состави само за 250 долари, додека во светот истата чини и до 100.000.

„Вакви раце постојат, но нашата има две главни предности. Тоа што е 30 пати поефтина од останатите бионички раце, нивната цена започнува од 7.000 долари, па оди и до  100.000. А нашата рака може да се добие по цена од 250 долари. Исто така предноста е што е надградлива за деца, па така кога веќе ќе се смали, бидејќи секое тело е во раст, би можело да се направи нова. И трета најважна работа е што секој може да ја направи сам. На нашата веб страна се прикачени линкови од деловите кои се потребни, моделите за 3Д печатење и инструкциите како да се направи раката. И секој човек може да ја направи во рок од 1 час без претходно искуство“, вели Борис Ночески, дел од тимот на млади иноватори.

Во иднина планираат патентирање на производот, а освен продажба на раката, планираат да продаваат и делови за неа, како и да организираат работилници на оваа тематика. Раката е тестирана од страна на Маја Кироска од Тетово, која сама ги контактирала откако слушнала за иновацијата.

Тагови
Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани теми

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

error: Содржината е заштитена !!
Skip to content