Култура

По прв пат во историјата Макфест на отворено на плоштадот во Штип

„Фестивалот „Макфест" оваа година слави 35 години од постоењето, јубилеен фестивал којшто и пред да сапочне оваа состојба со Корона вирусот сакавме да биде посебен заради тоашто тоа го заслужуваат и изведувачите и гледачите.

Поради новонастанатата состојба со Ковид 19 одлучивме за првпат во историјата, фестивалот на забавни мелодии „Макфест” за првпат да се одржи на отворено, односно на градскиот плоштад „Слобода”, кадешто ќе се одржат две фестивалски вечери.

Првата вечер ќе се слушаат најпознатите стари хитови од „Макфест” од наши познати изведувачи, а втората вечер ќе биде директно финална вечер каде ќе настапуваат сите оние кои се пријавиле,” истакна градоначалникот Бочварски.

Дополнително оваа година нема да се одржи настанот „Пастрамајлијада” поради состојбата со вирусот „Ковид 19″.

Тагови
Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани теми

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

error: Содржината е заштитена !!
Skip to content