СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Дождот не престанува да паѓа: До утрово во Прилеп наврнале 37 литри на метар квадратен

Во изминатите 24 часa, до 8 часот утрово, 37 л/м2 се измерени во Прилеп, 27 л/м2 во Тополчани и Крушево.

Што се однесува до прилeпското поле, според информациите од метеролозите, наврнале 48 литри дожд на м2 во изминатите 24 часа.

Според меторолозите врнежите ќе продолжат до сабота, со ист интензитет, но со намален во попладневните часови.

Инаку, најмногу дожд во Македонија наврнало во Демир Капија 59 л/м2/, Охpид и Скопје.

Дождот кој непрестанато паѓа, синоќа создаде поплавени улици во Прилеп, а дел од шахтите изгледаа како фонтани.

Максималната температура се движи во интервал од 23 до 29 степени.

За денеска УХМР најавува и во текот на денот, како и во текот на ноќта повторно да наврне поголема количина на воден талог, на места и над 35 литри на квадратен метар.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
error: Содржината е заштитена !!
Skip to content