Здравје

ЕМ СИТИ ЕМ СЛАБЕЕТЕ: Девет начини за подготовка на здрав омлет

Јајцата се еден од најдобрите извори на протеини и одличен избор на храна за појадок, особено ако сакате да слабеете.

Едно јајце содржи само 75 калории, 5 гр. масти и 6 гр. заситени масти, железо, витамини, минерали.

Витамините А и Б12 ги поттикнуваат функциите на имунитетот, а овие витамини се наоѓаат во јајцето. Освен тоа, жолтката е одличен извор на витамин Д.

За повеќето луѓе јајцата не претставуваат ризик за зголемување на холестеролот во крвта или пак за срцеви заболувања, бидејќи содржат ниско ниво на заситени масти.

TheSeriousfitness предлага девет рецепти за здрав омлет со кои ќе бидете заситени, а сепак ќе ви помогнат да слабеете.

Тагови
Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани теми

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

error: Содржината е заштитена !!
Skip to content