Спорт

Македонија ќе игра со Исланд, Грција и со Литванија за пласман на СП

Исланд, Грција и Литванија ќе бидат противници на македонската женска ракометна репрезентација во групата два во претквалификациите за пласман во баражот за Светското првенство (СП) во 2021 година, што треба да се игра во Шпанија. Според зборовите на селекторот Симе Симовски, Македонија не би требало да има проблем да обезбеди место во баражот за СП, но ќе мора во секој меч да се даде максимумот.

– Добивме противници по мера, но сепак не смееме никого да потцениме. Во овие квалификации влегуваме со поставена цел, да видиме со какви сили располагаме во пресрет на младинскиот европски шампионат од дивизијата Б во 2021 година, а потоа и за Европското првенство за сениорки во 2022 година, на кои сме домаќини.

Противниците делумно ни се познати. Со Исланд имаме играно во сениорска конкуренција, со Литванија во младинска конкуренција, а со Грција досега не сме играле. Како и да е, ќе бидеме внимателни, ќе влеземе максимално во секој меч и никого нема да потцениме – рече Симовски, додавајќи дека овие мечеви ќе бидат шанса за дел од помладите ракометарки во селекцијата.

Пласман во баражот за СП 2021 ќе обезбедат двете најдобропласирани селекции од секоја од претквалификациски групи. СП во Шпанија ќе биде прво на кое ќе играат 32 селекции, од кои 16 европски. Директен пласман на Мундијалот ќе имаат домаќинот Шпанија и бранителот на титулата Холандија, како и четирите финалисти од ЕП 2020. За преостанатите 10 места, 20 европски селекции ќе играат во бараж-дуелите, кои би требало да се играат помеѓу 16 и 21 април 2021 година.

Тагови
Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани теми

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

error: Содржината е заштитена !!
Skip to content