СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Економија

Германија го сопира приливот на работници од Балканот

Поради растечкиот број невработени поради кризата од корона вирусот, владејчакта агерманска партија ЦДУ/ЦСУ има намера да ја намали понатамошната имиграција на работна сила.

Намалувањето ќе биде извршено врз основа на одлуката од 2016 година за олеснувањата за граѓаните од Западен балкан.

Работните групи на владејачката фракција се усогласија околу олеснувањата, кои истекуваат кон крајот на годината, да ги продожат за две години, но се усогласија и во врска со намалување на моќностите неквалификувана работна сила да може да ги користи, пишува „Белт ам Зонтага“.

Правилото за работниците од Западен Балкан, воведено беше пред пет години откако властите на земјите од Западен Балкан беа сместени меѓу „безбедни земји на потекло“ со цел намалување на масовната имиграција преку системот за азил.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
error: Содржината е заштитена !!
Skip to content