СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Технологија

APPLE официајално го објави IOS 14! (Видео)

Apple денес, како дел од својата конференција WWDC 2020, ги откри своите најнови софтверски решенија. Најголемото внимание секако го предизвика iOS 14 за уредите со iPhone и iPod Touch.

Компанијата објави нова библиотека со апликации, која се наоѓа на последната страница од почетниот екран. Целта на оваа одлика е да се намали нередот на стандардни страници и страниците со апликации. Апликациите ќе можат да се најдат во полето за пребарување, а постои и опција за неодамна додадени апликации и предлози. Најкористените апликации се прикажани на врвот. Покрај горенаведеното, ќе биде можно да се сокријат целосни страници за апликации на почетниот екран.

Кога станува збор за додатоци, тие сега доаѓаат во најразлични облици и големини. Исто така, додатоците сега конечно можат да се додадат на почетниот екран (нешто што Android уредите го имаа долго време).

Нова опција е и слика во слика, која до сега беше достапна само на iPad. Функцијата сега пристигнува на iPhone, а прозорецот за слика во слика може да се премести, промени во големината и многу повеќе.

„Apple“ воведе и нова апликација „Преведувач“, како дел од интелигентниte додатоци, кои вклучуваат попаметен гласовен асистент. „Сири“ сега има и редизајниран кориснички интерфејс.

Најавени се и голем број подобрувања во пораките. Можно е да закачите разговори на врвот, има теми во групни разговори со текст, а Apple исто така додава опција „споменувања“. Ова значи дека корисникот, ако сака, може да прима известувања само ако некој го спомне.

Исто така, има нови анимации кога се прима порака, додека „Мемоџис“ со години добива поддршка за покривање на лица и повеќе опции.

CarPlay добива нови функции, како што се нови позадини, поддршка за повеќе категории како што се паркирање, полнење со EV и нарачка за брза храна.

Конечно, Apple ги претстави „App Clips“. Функцијата стартува делови од апликацијата кога iPhone се потпира на нешто. Функцијата може да се користи насекаде – во продавници, производи и слично.

Како што беше досега практиката, iOS 14 се очекува на уредите во текот на есента оваа година.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
error: Содржината е заштитена !!
Skip to content