СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Здравје

Што му прават хормоните на нашето тело? Од кортизолот расте стомакот, од естрогенот задникот

„Метаболизмот е многу комплексна работа. Постојат научни причини зошто луѓето се со одредена градба. И хормоните се клучни за тој одговор. Животниот стил, исхраната и вежбањето се само мал дел од она што треба да го направиме за да имаме витка линија“, вели професорот Сафрон Витхед од болницата „St George’s“ во Лондон.

„Малите промени“, вели професорот, „можат многу да променат. Еве што треба да направите.“

Стомак

Фото: Unsplash

Виновник: Кортизол

Нашите тела развиле систем за да ја препознаат опасноста кога телото произведува кортизол, хормон на стрес.

„Постојано сме под стрес. Кога телото ја препознава опасноста, создава маснотии околу црниот дроб и така имаме поголем стомак, а телото има дополнителна енергија да се брани“, вели д-р Марилин Гленвил, нутриционист и специјалист за здравјето на жените.
Збогатете ја вашата исхрана со минерали, тоа е главната препорака на нутриционистите.

Голем задник и бутови

Фото: Unsplash

Виновник: Естроген

Премногу естроген во телото на жената резултира со оваа појава.

Можете да вклучите суплементи на база на соја или да го намалите внесот на алкохол. Тој е многу штетен ако имате вишок естроген во телото. Исто така, нутриционистот Макс Томлисон советува засилена исхрана со витаминот Е.

Отечени зглобови

Фото: Unsplash

Виновник: Прогестерон

Отечените глуждови на нозете се знак дека задржувате течност во вашето тело.
Недостатокот на прогестерон може да биде причината, бидејќи овој хормон делува како диуретик.

Јадете семки од сончоглед, путер од кикирики. Избегнувајте индустриска храна и пијте многу течности.

Подуено лице

Виновник: Тироксин

Отечено лице значи дека имате премногу малку тироксин во вашето тело.

За почеток вклучете селен во исхраната преку таблети. Проверете ја работата на тироидната жлезда целосно, може да има некои посериозни здравствени проблеми.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
error: Содржината е заштитена !!
Skip to content