Здравје

Ситуацијата „СТАБИЛНА“, а бројката на починати од корона РАСТЕ!

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2077, бројката на оздравени пациенти е 1486, на починати е 122, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 469.

Денеска се регистрирани тројца починати пациенти, и тоа двајца од Тетово и еден од Скопје. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина 74-годишен пациент, лекуван од 21 мај. Во ГОБ „8 септември“ почина пациент на возраст од 57 години, хоспитализиран на 23 мај. Во Институтот, од болницата Ремедика, пак, за анализа е пристигнат постмортем брис на пациент од Скопје (53г) и истиот е позитивен на ковид-19.

Тагови
Прикажи повеќе

Поврзани теми

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Skip to content