СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Здравје

Козјото млеко ви носи здравје

Козјото млеко и неговите лековити својства биле познати уште со векови во народната медицина. Во ова млеко има многу хранливи состојки кои се корисни за нашето здравје.

Докажано е дека луѓето кои имаат проблеми со анемијата, поради дефицит на железо треба да пијат козјо млеко, бидејќи тоа овозможува подобра апсорпција и подобро искористување на железото. Исто така успева успешно да го врати хемоглобинот во нормала.

Козјото млеко е хипоалергено, што значи дека има минимални алергени реакции, за разлика од кравјото млеко кое може да предизвика големи проблеми.

Супстанците кои што ги содржи козјото млеко дејствуваат како пробиотици или супстанци кои се борат со штетните бактерии во цревата.

Богато е со минерали, калциум, фосфор и олигосахариди, шеќери кои ги има во мајчиното млеко.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
error: Содржината е заштитена !!
Skip to content