СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Прилеп : Два нови случаи на забалоени од Корона , ќе има уште пунктови за тестирање , нема заразени здравствени работници

Директорката на Центарот за јавно здравје – Прилеп, Драгица Николоска, рече дека денеска во Прилеп има два нови случаја на заболени од коронавирус, со што нивниот број се искачи на 12.

„Имаме уште два потврдени случаи позитивни на COVID-19, што значи дека
вкупната бројка се искачи на 12. Станува збор за маж и жена, на возраст од 61 и 64 години. Во моментов чекаме извештај за уште 5 брисови, за кои немаме никаква информација, а секојдневно во Институтот за јавно здравје во Скопје се пуштаат помеѓу 10 и 20 брисови“, истакна Николоска.

Николоска ја потврди информацијата дека по однос на вчерашниот случај, кога
беше потврдено уште едно новозаболено лице, станува збор за жена на
возраст од 59 години, вработена во фабрика за текстилна конфекција од
Прилеп. Од истиот момент фабриката е затворена и сите вработени се ставени
во домашна изолација.

Оливера Аџиоска, директорка на ЈЗУ Здравствен дом-Прилеп, рече дека
согласно насоките на Министерството за здравство, во Прилеп ќе бидат
отворени еден до два пункта за тестирање од коронавирус.

„Од Министерството за здравство имаме насока секој Здравствен дом
дополнително да отвори еден до два нови пункта за тестирање од
коронавирус. Треба процедурално да го изготвиме сето она што ни го посочија.
Пунктовите треба да бидат изолирани, има протокол каде треба да се наоѓаат
и како ќе биде сето тоа реализирано“, нагласи Аџиоска.

Директорот на прилепската Општа болница „Борка Талески“, Драги Богојески,
напомена дека од попладневните часови во Инфективното одделение нема да
има ниту еден пациент, од причина што единствениот кој во моментов се наоѓа
таму, како и претходните двајца, заради малку потешка клиничка слика ќе биде
испратен на понатамошно лекување во Инфективната клиника во Скопје.

„Беа тројца, последниот кој е тука е во малку потешка клиничка слика и ќе биде
упатен во Инфективна клиника во Скопје на понатамошно лекување. Сите
тројца пациенти беа возрасни луѓе, над 65 годишна возраст со срцеви и
белодробни хронични проблеми“, потенцираше Богојески.

Инаку, според информацијата на ОВР Прилеп, во моментов во самоизолација
се наоѓаат 212 граѓани на општина Прилеп, а заради нарушување на
полицискиот час, денеска биле поднесени пријави против две лица.

Прикажи повеќе

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
error: Содржината е заштитена !!
Skip to content