Локално

Дезинфекција на улиците во градот и населените места во Општина Прилеп

На територијата на општина Прилеп почна примената на дел од мерките кои синоќа ги донесе Општинскиот кризен штаб, за заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните на градот и населените места.

Покрај улиците на градот, екипи на ЈКП „Комуналец“ и Територијалната противпожарна единица, утринава вршеа дезинфекција и на улиците во населените места Тополчани, Ерековци и Канатларци.

Патроли на ОВР Прилеп вршат засилени контроли на парковите во градот и околните излетнички места. Како што информираат оттаму, со ретки исклучоци, не се забележани случаи на собирање на повеќе од 5 лица на едно место. Сепак, од ОВР Прилеп апелираат до граѓаните доколку имаат информации за организирање на забави во викендиците во непосредна близина на Прилеп, или пак забележат непочитување на мерките на Владата и на Општинскиот кризен штаб, таквите случаи да ги пријават во МВР на телефонскиот број 192.

Истовремено, од ОВР Прилеп информираат дека во моментов на територијата на општина Прилеп во самоизолација се наоѓаат 160 лица. На сите ним им се врши редовен надзор и она што треба да се истакне, е дека сите се придржуваат на прописите за задолжителна самоизолација.

Да потсетиме дека од денеска, стапува на сила Одлуката на Владата за воведување полициски час, односно дека се забранува движење на населението во периодот од 21 до 06 часот, секој ден.

Тагови
Прикажи повеќе

Поврзани теми

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Skip to content