Технологија

Како правилно да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Истражувањата покажуваат дека бактериите на мобилниот телефон можат да преживеат и до четири дена на екранот.

Во просек, 76 пати во денот го земате својот смартфон во раце.

Чистењето на мобилните телефони не е толку едноставно, затоа што многу лесно може да направите грешка која ќе му наштети.

За да избегнете оштетување на екранот, користете крпа од микро влакна- мали крпи со кои се чистат наочари или фотоапарат.

Без тешки хемикалии

Со користење на тешки хемикалии може да го оштетите слојот на хемиски премази кој произведувачите ги користат за да го заштитат телефонот од отпечатоци од прсти.

Водоотпорните телефони со IP68 стандард може да ги миете под вода за да ги исчистите темелно. Повеќето флегшип смартфони го имаат овој стандард, но сепак проверете дали и вашиот телефон го поседува.

Користете крпа и гел за дезинфекција или алкохол.

Дури и откако ќе го исчистите мобилниот, мора да бидете внимателни. Најдобриот совет е редовно миење на рацете, а вашиот телефон да го чистите најмалку еднаш дневно.

Една студија покажува дека доколку носите телефон во тоалет, на него ќе има 10 пати повеќе бактерии отколку на даска од ВЦ-школка.

Тагови
Прикажи повеќе

Поврзани теми

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Skip to content