СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

По 14-ти пат за 500 дечиња ќе се одржи Божикниот ручек во Прилеп

Оваа година по 14-ти пат, традиционално, во организација на Детската Амбасада за Сите Деца во Светот, во хотелот „Кристал Палас“ во Прилеп, со почеток во 12:00 часот, 500 деца ќе се дружат на свечен Божиќен Ручек и ќе го слават Христовото раѓање. По 14-ти пат на оваа прослава Детската Амбасада за Сите Деца во Светот го доделува најпрестижното признание за општествена одговорност ОРДЕН ЗА НОСИТЕЛ НА МИРОТ. Оваа година ова меѓународно признание му го доделуваме на Акционерско друштво за производство на лекови, медицинска опрема и материјал, промет и услуги, д-р Пановски од Скопје.

Започнуваќи од 2006 година, Божиќниот Ручек се одржува веќе 14 години како централна манифестација што го одбележува почетокот на секоја наредна година. И оваа година гости ќе бидат традиционално петстотини деца од целата територија на нашата држава на заедничка трпеза ќе го прослават Божиќ, денот на Христовото раѓање и на таа заедничка трпеза ќе седнат деца од различни целни групи, како и истакнати деца – членови на Детската Амбасада. Децата се од Прилеп, од Скопје, Битола, Тетово, Крушево, Демир Капија, Струмица и од другите градови и општини ширум државава.Заклучно со овој 14ти Божиќен ручек вкупно ќе бидат опфатени 7000 деца , велат од Детската амбасада.

Како и секоја година нашата порака е во рамките на нашето мото „Едно небо за сите деца“, а тоа значи децата да се почитуваат помуѓу себе, да нема дискриминација и насилна комуникација, да преовладува толеранцијата, и сите ние заеднички да придонесуваме кон градење на нашето општество. Бидејќи децата се нашата иднина.

Вредностите кои се промовираат со самиот настан се:  еднаквоста, љубовта и мирот помеѓу децта. Тоа пак води до нашиот постулат на програмските задачи на Детската Амбасада дека сите деца се исти и еднакви во остварувањето на нивните права, односно дека ништо не е поѕначајно од среќата на детското лице, па затоа на оваа Божиќна трпеза имаме покането и деца од другите верски заедници, од исламската, католичката, еврејската и евангелско-методистичката, кои заедно ќе се дружат и ќе празнуваат.

Божиќниот Ручек ќе го благослови Неговото Високо Преоствештенство, Митрополитот Преспанско-Пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски, Господин Петар,а на сите деца ќе им се доделат пакетчина за слатки сеќавања на Божиќниот Ручек, за кои се погрижи Градоначалникот на Општина Прилеп г-дин Илија Јованоски. Како и минатата година, така и оваа за збогатување на свеченоста ќе се погрижат од танц студио „Зодијак“ од Прилеп. На оваа свечена манифестација за прв пат забавниот дел ќе го збогатат и малите ангелчиња Илина и Јована Николовски од Скопје, a како и секој Божиќ, за уште повесела забава на овој Божиќен Ручек, ќе настапи македонскиот идол Христијан Тодороски.

И оваа година, покрај добитникот на Орденот за носител на мирот, ќе има и доделување на ПЛАКЕТА ЗА ПРИЈАТЕЛ НА ДЕЦАТА, за кои Детската Амбасада за Сите Деца во Светот одлучи да ги додели на: Кромберт и Шуберт од Битола, Градоначалникот на Општина Прилеп, г-дин Илија Јованоски, нашето трето Дете Амбасадор, сега г-дин, Трајче Камчески , потенцираат од Детската амбасада за сите деца во светот.

Прикажи повеќе

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
error: Содржината е заштитена !!
Skip to content