СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

СОНК и МОН се договорија: Десет проценти за наставниците од први јануари

Синдикатот на образование и министерот за образование Арбер Адеми конечно постигнаа договор.

По три месеци преговори и најава за генерален штрајк СОНК и МОН конечно постигнаа договор.

Вработените во основно средно и високо образование ќе добијат 10 отсо повисоки примања.

За ова зголемување ќе бидат издвоени 1,4 милјарди денари денари за три месеци.

Од МОН велат ова е историски договор.

Од Синдикатот посочија дека преговорите тука не застануваат. Во следниот период ќе се разговара за воведување на К15, исплата на прекувремени часови и почитување на колективните договори.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
error: Содржината е заштитена !!
Skip to content