СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Политика

Не се работи за „не“ или историска грешка, туку историски застој

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, денеска во македонското Собрание говорејќи за одлуката на Европскиот совет, рече дека таа не треба да се толкува како „не“ за почеток на преговарачкиот процес или историска грешка, туку како историски застој.

„Имаме заедничка иднина, да ја напишеме заедно“, порача Сасоли додавајќи дека нашите разочарувања се и разочарувања на ЕУ, бидејќи иднината на Северна Македонија е во Унијата.

Посочи дека постојат одредени тешкотии што треба да ги надминеме, но треба да гледаме со малку оптимизам што ќе ни овозможи да ја завршиме и оваа фаза што ќе ѝ овозможи на Северна Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ.

Сасоли е уверен дека резервите од одредени земји наскоро ќе бидат преразгледани.

Претседателот на ЕП нагласи и дека треба да продолжат реформите во земјава. Според него, важно е да се сфатат забелешките кои ги имаа одделни земји и да се работи на нивно надминување.

Претседателот на Европскиот парламент изрази уверување дека, прашањето за отворањето на преговорите со Република Северна Македонија може пак да се стави на дневен ред, имајќи ја предвид поддршката на голем број земји членки, како и единствениот став на европските институции.

Извор: Makfax.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
error: Содржината е заштитена !!
Skip to content