Култура

Почнаа чествувањата по повод општинскиот празник на Гевгелија

Со одржување на традиционалната манифестација „Фолклорен ѓердан“ во Гевгелија почнаа чествувањата по повод прославата на „7 Ноември“, Денот на ослободувањето на градот.

-Пред гевгелиската публика и годинава направивме вистинска ревија на ансамбли кои го негуваат богатството на македонскиот фолклор. Присутните се воодушевија од настапите на ансамблот „Бојмија“ од Гевгелија, на културно-уметничките друштва „Браќа Толеви“ од Прдејци, „Дримкол“ од Вевчани, како и фолклорното студио „Етнос“ и АКУД „Мирче Ацев“ од Скопје, истакнаа организаторите од Пионерскиот дом во Гевгелија.

Празничната програма чиј покровител е Општина Гевгелија ќе продолжи во понеделник на 4 ноември со годишната изложба на друштвото на ликовните уметници од Гевгелија која ќе се одржи во фоајето на Народниот театар од 20 часот.

Тагови
Прикажи повеќе

Поврзани теми

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Види истотака

Close
Skip to content