Технологија

Овој мал уред троши струја исто колку и вашиот фрижидер!

Можеби не сте свесни, но рутерот е еден од уредите кои трошат најмногу струја во вашето домаќинство.

Рутерот за спојување на интернетот, е уред кој троши струја исто колку и вашиот фрижидер, доколку го оставите вклучен цел ден. Веројатно не сте ни свесни дека тоа е еден од уредите во вашето домаќинство кои трошат најмногу струја.

Затоа, нареден пат кога ќе купувате рутер, проверете дали има можност за најмало трошење енергија кога е вклучен и во мирување. Германската сојузна агенција за заштита на околината (UBA), вели дека тоа е исклучително важно.

Доколку користите рутер кој не може да се исклучи бидејќи на него се наоѓа прикачена и телефонската линија, барем набавете го оној кој има опција да се исклучи интернетот кога не е во употреба.

Тагови
Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани теми

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

error: Содржината е заштитена !!
Skip to content