СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Земјоделие

Научниците немаат податоци да работат на заштита од климатски промени

Експертската јавност воопшто не располага со податоци за да може да креираат соодветни стратегии за заштита на земјоделството од климатските промени, вели професорот Ордан Чакалиев од Земјоделскиот Факултет.

Министерот за земјоделство Трајан Димковски вели дека се преземаат повеќе мерки со цел ублажување на штетите настанати од климатските промени, а ќе се зголемат и парите за субвенционирање на осигурувањето на посевите и другите заштитни мерки што треба да ги инсталираат самите земјоделци за да си го заштитат родот.

Земјоделците, пак, велат дека прескапо е за нив да инсталираат заштита за посевите, а најзагрозени од климатските промени се грозјето, пченката, јаболките, доматите и пиперките.

Странските експерти советуваат дека заштитата мора да се одвива на две нивоа, државата да обештети доколку има потреба, но и земјоделците мора да преземат се што е потребно за претходно да го превенираат насадот.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
error: Содржината е заштитена !!
Skip to content