СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Прилеп го одбележа 8 Септември, Денот на независноста

Со положување цвеќиња и поклонување пред споменикот на првиот претседател на Президиумт на АСНОМ, се одбележа 8ми септември во Прилеп.

По повод 8 Септември, Денот на независноста на нашава држава,  делегација на Сојузот на борците, на локалната самоуорава предводена од градоначалникот Илија Јованоски, политички партии и здруженија на граѓани, положија свежи цвеќиња и се поклонија  пред споменикот на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов – Ченто и на Могилата на непобедените каде се моштите на околу 650 загинати борци од НОБ.

Поздравувајќи ги присутните, Јованоски истакна дека 8 Септември е симбол на борбата на многу генерации за изградба напросперитетна, економски силна и стабилна македонска држава.

Денес им оддаваме почит на сите борци и херои кои своите животи ги дадоа за независна македонска држава. Ние како граѓани, пред 28 години на овој ист ден, на референдум гласавме за независна, самостојна македонска држава која и понатаму треба да ја чуваме и да ја негуваме. Треба да ја градиме денешницата за да овозможиме подобра иднина за младите генерации. Тоа е наша должност, рече Јованоски.

На распишаниот референдум на 8 Септември 1991 година, од 1.495.626 граѓани со право на глас, на гласање излегле 1.132.981 граѓани или 71,85 отсто, а од вкупниот број граѓани кои гласале на референдумот позитивно се изјасниле 1.079.308 односно 95,09 отсто.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
error: Содржината е заштитена !!
Skip to content