Спорт

Фудбалската репрезентација се враќа со бод од Израел

Фудбалската репрезентација на Северна Македонија одигра нерешено 1:1 (0:0) на гостувањето против Израел во групата „Г” натпревар од квалификациите за ЕП 2020 година.

Иако Израелците беа фаворити, тоа на теренот воопшто не се забележа и македонскиот тим имаше доста шанси, кои не успеа да ги реализира.

Израел го отвори резултатот после десетина минути игра во второто полувреме преку нивниот најдобар играч Еран Захави.

Аријан Адеми со гол во 65-та минута го обезбеди бодот за нашата репрезентација по фантастичниот центаршут на Егзијан Алиоски.

Елиф Елмас во судиското продолжение од мечот имаше голема шанса да донесе победа за „црвено-жолтите”, откако излезе сам пред противничкиот голман но реши да проигра, наместо да реализира.

Ова е второ реми за нашиот национален тим и по овој меч се наѓаме на петтата позиција со 5 освоени бода (1 победа, две реми и два порази).

Во понеделник избраниците на Ангеловски играат со Летонија во Рига.

Тагови
Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани теми

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

error: Содржината е заштитена !!
Skip to content