СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Земјоделие

Криминалци од Балканот инвестираат во марихуана во Македонија

Најмалку пет лица од српското подземје купиле земја од нашиот јужен сосед за да одгледуваат канабис за медицински цели, пишуваат белградски Новости.

Кога премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, пред нешто повеќе од една година (април 2018 година) ги покани сите оние со пари да инвестираат во производство на канабис затоа што е профитабилно, први одговорија српските криминалци. Најмалку пет лица од подземјето, преку директно купување и преку партнерство со нивните македонски колеги, станаа сопственици на полиња за коноп во оваа земја.

Не само „големите“ криминалци, туку и луѓе чиј бизнис во Србија постојано беше на работ на законот. Меѓународните групи на организиран криминал, како што е овој најнов пример од Македонија, се првите кои реагираат на импулсите на пазарот, и покрај хуманитарната намера на оние што ги пишуваат прописите.

– Еден од тие е и контроверзн српски бизнисмени кој досега инвестираше десетици милиони евра во овие насади – вели извор за Новости близок до разузнавачки служби. – Тој прво купи земја заедно со македонски партнер, потоа тие го подготвија земјиштето и го обезбедија со жица и ограда. Тие исто така имаат дневно и ноќно обезбедување, што е едно од законските услови. Исто така, направено е вештачко наводнување и заштита при временски прилики.

Овој човек од Белград не е единствен што вложи пари во производство на канабис во Македонија. Неговите стапки ги следеа и шефовите на наркотици кои сега се зад решетки. Додека на вистинските бизнисмени им требаше време да одговорат на новите побарувања на пазарот, луѓето од другата страна на законот внимаваа на јавноста, особено кога станува збор за промена на регулативите и легализирање на марихуаната за медицински цели.

– Со законот се дозволува одгледување канабис во медицински цели и производство на лекови во Македонија, а досега се издадени осум лиценци, а уште четири или пет се во процес – изјави северномакедонската влада, а пишуваат Новости. – Заев лично ги поддржува ваквите бизниси. Имено, државата очекува од канабис нови работни места и годишен прилив од најмалку 100 милиони евра, што е 0,1 проценти од бруто домашниот производ.

– Оние кои не можат да регистрираат вакви компании во Македонија затоа што имаат досиеја и се осудени, избираат „чисти“ граѓани на оваа земја како партнери – објаснува нашиот соговорник, пишува Новости. – Тие само инвестираат пари и со тоа го купуваат „чистото“ потекло на парите.

Со оглед на овој вид на заработка, кој сè уште е легален, не е изненадувачки што балканските нарко-газди се многу заинтересирани за овој вид деловни активности. Парите на овие инвеститори, кои го легализираа одгледувањето канабис, доаѓаат од земји низ целиот свет. Сепак, прашањето е кој има контрола над тие пари и колку се чисти тие парични текови.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
error: Содржината е заштитена !!
Skip to content