Локално

Честитка од градоначалникот Илија Јованоски по повод Илинден

Почитувани сограѓани,

Илинден е симбол на победата на македонскиот непокор.

Одбележуваме 116 години од Илинденското востание и 75 години од Првото заседание на АСНОМ. Илинден е ден кога славиме и се потсетуваме на голем број револуционери и борци за независна Македонија, кои со својата крв ги испишаа најславните страници од историјата на македонскиот народ.

Празнувајќи го овој датум, да им се заблагодариме и да им оддадеме почит на сите знајни и незнајни херои од нашата историја, зашто врз темелите што тие ги поставија опстојува современа и самостојна Македонија.

Наша обврска е да продолжиме посветено да работиме на изградба на модерно, просперитетно и европско општество.

Нека ни е честит Илинден.

За многу години!

Градоначалник на Општина Прилеп

Илија Јованоски

Тагови
Прикажи повеќе

Поврзани теми

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Skip to content